Archiwum 28 kwietnia 2015


kwi 28 2015 mózg2
Komentarze (0)

 Neuron – Komórka, która odbiera sygnały od innych neuronów lub narządów zmysłu, przetwarza te sygnały i wysyła do innych neuronów  lub organów, mięśni. Jest to podstawowa jednostka układu nerwowego. Wszelka aktywność mózgu  jest możliwa dzięki funkcjonowaniu:

- neuronów czuciowych – reaguje na informacje pochodzące od narządów zmysłu

- neuronów ruchowych – wysyła sygnały do mięśni celem kontrolowania ruchu

- neuronów kojarzących – połączenia z innymi neuronami.

Mózg zawiera około 100mld. Neuronów i 10 x tyle komórek glejowych, które wypełniają przestrzenie między neuronami, oddziałując na komunikację między nimi, pomagają w zaopatrywaniu i odżywianiu neuronów – usuwają resztki obumarłych neuronów. Obwody mózgowe to zbiory neuronów wzajemnie na siebie oddziałujących. Kiedy jeden neuron w obwodzie jest aktywny przez inny, to on z kolei aktywuje następne.

Budowa neuronów : - ciało komórki – środkowa część zalewająca jądro

- błona komórkowa – powłoka komórki

- akson – nadająca końcówka neuronu, długa struktura wystająca z ciała komórki

- kolba synaptyczna – struktura na końcu aksonu, która w momencie aktywacji neuronu uwalnia substancje chemiczne do przestrzeni pomiędzy neuronami

 

- dendryty –rozgałęziona część neuronu, która odbiera informacje od aksonów innych neuronów.

Impulsy nerwowe Potencjał spoczynkowy – ujemny ładunek wewnątrz neuronu gdy jest on w stanie spoczynku. Jon – atom lub grupa atomów, który jest naładowany dodatnio lub ujemnie

W błonie pokrywającej akson występują małe otworki (pory) zwane kanalikami – otwierają się i zamykają. Kiedy określone kanaliki są otwarte, to określone jony albo napływają do wnętrza komórki  albo z niego wypływają do otaczającego ją płynu. Niektóre kanaliki w błonie komórkowej otwierają się umożliwiając złożona wymianę jonów, która powoduje zmianę ładunku w aksonie. Zmieniający się wzdłuż aksonu naprzemiennie ładunek to proces zwany potencjałem czynnościowym, który jest podstawą komunikacji neuronalnej umożliwiającej bycie w świecie i reagowanie na niego. Działa on zgodnie z zasadą „wszystko albo nic” Jeżeli neuron otrzyma wystarczający poziom stymulacji, to zostaje pobudzony, przesyłając potencjał czynnościowy wzdłuż aksonu i uwalniając substancje chemiczne z kolebek synaptycznych. Potencjał występuje, bądź nie. Neurony działałyby wolniej gdyby nie to, że większość neuronów pokryta jest mieliną – substancją tłuszczową, która umożliwia wydajniejszy przepływ impulsów wzdłuż aksonu. Wystarczy, ze jeden neuron w mózgu zostanie pobudzony a może on wysyłać chemiczną wiadomość do tysiąca innych. Jeden neuron jest połączony z 10 tysiącami innych. Miejsce, w którym dochodzi do komunikacji między neuronami to synapsa – gdzie akson jednego neuronu wysyła sygnał  do błony innego neuronu. Neurony nadające i odbierające dzieli przestrzeń zwana szczeliną synaptyczną. Substancje chemiczne, które wysyłają sygnały to neuroprzekaźniki. Neuromodulatory to substancje chemiczne, które modyfikują lub zmieniają skutki działania neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki : Acetylocholina (Ach) – na węźle mięśniowo nerwowym (kurczenie się mięśni) wpływa na pamięć, jest w autonomicznym układzie nerwowym. Choroba Alzheimera, urojenia, konwulsje, spazmy, drgawki . Leki: Filostygmina nasila działanie, Skopolamina – blokuje działanie.

Dopamina(DA) – motywacja (nagroda), odpowiada za ruch i myśli Choroby Parkinsona, Depresja (niedobór), agresja, schizofrenia (nadmiar) Uwalniacze to: Amfetamina, kokaina Blokowanie :Chlorpromazyna.

Noradrenalina (NA) śnienia, lokomocja, depresja, przemieszczenie (niedobór)

Norpinefryna(NE) lęk, ból głowy, schizofrenia (nadmiar) Leki przeciwdepresyjne, amitryptylina – zwiększają dostępność w synapsie

Adrenalina – orientacja ku bodźcom. Depresja , Ajzhajmer (niedobór), pobudzenie lub obawy (nadmiar) amfetamina, kokaina

Serotonina (SHT) – regulujący nastrój, sen. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresja (niedobór), senność, brak motywacji (nadmiar). Fluoxetyna (prozak0, leki depresyjne zwiększające obecność.

Glutaminian – pobudza, tworzy wspomnienia, wywołuje ból. Stwardnienie zanikowo boczne, zwyrodnienie neuronów, udar, zakłócenie uczenia się. Fecyklidyna (PCP) dextrometrofan (blokują)

GABBA kwas – Hamuje neuron nadający. Lęk, panika, epilepsja (niedobór), ospałość  brak motywacji to jest nadmiar, środki uspokajające (tj. fonobarbital), alkohol , benzodiozepiny(relenium) nasilają skutki działania.

Beta-endorfina – hamuje acetylocholinę i glutaminian w neuronie odbierającym, blokuje ból, zmienia nastroje. Wrażliwość  na ból, problemy immunologiczne (niedobór),  brak reakcji na ból (nadmiar) Nolokson – blokuje szkodliwe działanie, opiaty -  naśladują skutki.

Wewnątrzpochodne – pamięć, uwaga, emocje, kontrolowanie ruchu, apetyt

Środki odurzające – przewlekły ból (niedobór), problemy z pamięcią, uwagą, zaburzenia odżywiania, schizofrenia(nadmiar) SRT41726A (blokuje) THC (naśladuje)