Archiwum maj 2015, strona 1


maj 02 2015 mózg 4
Komentarze (0)

 Hipokamp  Jest to struktura odgrywająca główną rolę w procesie wprowadzania nowych informacji do banków pamięci mózgu, uruchamia procesy, które przechowują nowe informacje w innych obszarach mózgu. Ciało migdałowate Jest to struktura o kształcie migdała, umieszczona w pobliżu hipokampa. Odgrywa szczególną role w emocjach tj. gniew, strach ( odczytywanie emocji z wyrazu twarzy) Podwzgórze i ciało migdałowate są kluczowymi elementami układu limbicznego. Zwoje podstawy rozmieszczone są po zewnętrznych stronach wzgórza i uczestniczą w planowaniu i wykonywaniu ruchów oraz w tworzeniu nawyków. Pień mózgowy Jest to struktura leżąca u podstawy mózgu, która podaje informacje do rdzenia kręgowego i je od niego odbiera. Rdzeń przedłużony w najniższej części pnia mózgowego jest istotny dla automatycznej kontroli oddychania, przełykania i krążenia krwi. Pień trzony zawiera liczne mniejsze struktury zwane tworem siatkowatym złożonym z dwóch głównych części:  I Występująca – siateczkowaty układ aktywujący – czuwanie i gotowość do działania. Wytwarza tez neuromodulatory, wpływające na działanie wielu obszarów mózgu. Modulatory te są zaopatrzone w długie aksony, sięgające do innych obszarów mózgu i zmieniają funkcjonowanie odległych neuronów. II Most – łączący pień mózgowy z móżdżkiem. Ma on różne funkcje począwszy od snu aż po kontrolę mięśni zaangażowanych w ekspresje twarzy. Móżdżek  Związany jest po części z koordynacją fizyczną i w wielu funkcjach poznawczych.

UKŁAD WEWNĄTRZ WYDZIELNICZY Hormony – substancje chemiczne wytwarzane przez gruczoły dokrewne. Mogą działać jako neuromodulatory. Ośrodkowy Układ Nerwowy jest powiązany z układem wewnątrzwydzielniczym tworzącym hormony. OUN nie tylko zawiaduje układ wewnątrzwydzielniczy ale i otrzymuje od niego informacje. Gruczoły dokrewne wydzielają substancje do krwiobiegu np. testosteron (chłopcy), estrogen (dziewczyny), kortyzol pomada rozładować stres poprzez rozkładanie białek i tłuszczów i zamienianiu ich na cukier. Przysadka mózgowa to tzw. „gruczoł – matka” kontroluje inne gruczoły ale sam jest kontrolowany przez mózg.

Sondowanie mózgu. Lezja – obszar upośledzonej tkanki. Udar – powstaje w wyniku niedocierania krwi do jakiegoś obszaru, i w tym obszarze obumierają neurony. Techniki zapisu: Elektroencefalograf (EEG) rejestruje prąd elektryczny wytwarzany przez mózg. Elektroencefalogram (EEM) – zapis aktywności elektrycznej w czasie, która wytwarza ślad impulsów w różnych częstotliwościach. Mikroelektroda – malutka sonda umieszczona w mózgu celem rejestrowania aktywności elektrycznej pojedynczych komórek. Neuroobrazowanie -  skanowanie mózgu tworząca obrazy funkcjonowania neuronów.  Tomografia komputerowa (CT) – trójwymiarowy obraz mózgu za pomocą promieni rentgenowskich . rezonans magnetyczny (MRI)  właściwości magnetyczne do uzyskania obrazu struktury mózgu. Pozytywna tomografia emisyjna (PET) – neuroobrazowanie przy niewielkim promieniowaniu, by śledzić pochłanianie krwi lub energii w mózgu. Funkcjonalny rezonans magnetyczny (FMR) wykrywa ilość tlenu dostarczonego do określonego miejsca w mózgu. Stymulacja: Środkowa stymulacja magnetyczna(TMS) mózg jest stymulowany z zewnątrz poprzez umieszczenie zwoju przewodów na głowie osoby badanej i dostarczenie impulsów magnetycznych. Pola magnetyczne są tak silne, ze pobudzają neurony znajdujące się pod tym zwojem.. Część pasa ruchowego w prawej połowie mózgu kontroluje palce lewej dłoni, a lewa poło mózgu – prawej dłoni.

maj 01 2015 Lekcja 4 mózg
Komentarze (0)

 Co widać w mózgu. Pierwszą rzeczą pod czaszka są opony – trzy ochronne ułożone warstwowo błony pokrywające mózg. Pod oponami na powierzchni samego mózgu jest sieć naczyń krwionośnych. Mózg jest podzielony na 2 części : lewą półkulę i prawą półkule. Każda dzieli się na 4 części tzw. płaty: -potyliczny (z tyły), - skroniowy (pod skronią, przed uszami), - ciemieniowy (w górnej tylnej części mózgu, ponad płatem potylicznym), - czołowy (za czołem). Obie połowy połączone są ciałem modzelowatym zbudowanym z około 250 – 300 mln włókien nerwowych. Na powierzchni mózgu jest pofałdowana różowo szara powierzchnia samego mózgu – jest to kora mózgowa o grubości ok. 2 mm wypełniona ciałami komórek nerwowych nadających jej charakterystyczny kolor- „istota szara”. Kora ma wiele wgłębień (bruzdy) i wypukłości ( zwoje). Pod kora znajduje się duża ilość białych  włókien gęsto upakowanych obok siebie – są to osłonki mielinowe „istota biała” – nazwana tak ze względu na biały kolor tłuszczowo-białej osłonki mielinowej. Pod nią są obszary puste tzw. komory przechowujące płyn. Po oby stronach komór i pod nimi umieszczone są struktury podkorowe mózgu wewnętrznego ( z istotą szarą).      Kora mózgowa

Płaty potyliczne  odpowiadają za różne aspekty widzenia i większość włókien nerwowych wychodzących z oczu prowadzi właśnie do tych płatów. Płaty te obejmują wiele odrębnych obszarów,  które pracują wspólnie w celu określenia właściwości wzrokowych tj. kształt, kolor, ruch… Płaty skroniowe Graja kluczową rolę w odtwarzaniu dźwięków, wprowadzaniu nowych informacji do pamięci, przechowywaniu wspomnień wzrokowych i rozumieniu języka. Płaty ciemieniowe umożliwiają przypomnienie sobie czegoś, ustalenie odległości pomiędzy np. twarzą a książką, przenoszenie uwagi na każde z powyższych słów, pomagają nawet w kontrolowaniu ruchu oczu. Część każdego płata ciemieniowego tuż za bruzda środkową, to pas czuciowo-somatyczny , który rejestrujeodczucia cielesne. Płaty ciemieniowe odgrywają  też rolę w świadomości. Płaty czołowe odgrywają główną rolę w mówieniu, w wyszukiwaniu konkretnych wspomnień, w rozumieniu (zastosowanie pamięci) i emocjach. Zawierają również pasy ruchowe(pierwotna kora ruchowa) w zwoju obręczy tuż przed korą środkową – zawiadują subtelnymi ruchami i tak, jak w przypadku pasa czuciowego – somatycznego, jest zorganizowany według części ciała. Badania nad rozszczepieniem mózgowym. Osoby, których ciało modzelowate zostało przecięte ze względów medycznych, gdzie impulsy neuronowe nie przechodząz jednej półkuli do drugiej są zwane osobami z rozszczepieniem mózgowym. Informacje przechodzą z jednej półkuli do drugiej. W pewnego typu percepcjach lewa półkula jest lepsza od prawej i odwrotnie np. w pewnych aspektach językowych.   Pod korą.    Mózg wewnętrzny. Podstawowe obszary mózgu spełniają decydujące zadania mające wpływ na każdą chwilę naszego życia. Wzgórze; Układy czuciowe tj. wzrokowe, słuchowe oraz ruchowe, kontrolujące mięśnie – łączą się za pomocą włókien  nerwowych ze wzgórzem kierującym ich sygnały do innych obszarów mózgu. Wzgórze uczestniczy też w procesach uwagi i kontrolowaniu snu.Podwzgórze. Położone jest pod wzgórzem. Jest decydujące do kontroli jedzenia, picia, utrzymywania temperatury ciała i ciśnienia krwi, utrzymywania akcji serca na odpowiednim poziomie oraz zawiaduje zachowania seksualne i ucieczka w obliczu zagrożenia. Podwzgórze składa się z grup komórek nerwowych, z których jedne odpowiadają za ból, inne za głód i pragnienie, a jeszcze inne za odczuwanie przyjemności.